Zarząd Stowarzyszenia u Aleksandra Kwaśniewskiego

Data publikacji: 01 Grudzień 2022
W dniu 30 listopada Zarząd Stowarzyszenia, pod przewodnictwem Wiceprezesa Zarządu Marcina Bazylaka spotkał się w Warszawie z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

W dniu 30 listopada Zarząd Stowarzyszenia, pod przewodnictwem Wiceprezesa Zarządu Marcina Bazylaka spotkał się w Warszawie z Prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Rozmawiano o problemach finansowych samorządu terytorialnego związanych ze spadkiem dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz konsekwencjami braku funduszy europejskich. W Galerii można obejrzeć serwis foto, a poniżej informacja prasowa ze spotkania.

 

SAMORZĄDOWCY ZE STOWARZYSZENIA RZECZPOSPOLITA OBYWATELSKA

PO SPOTKANIU Z PREZYDENTEM ALEKSANDREM KWAŚNIEWSKIM:

BRAK FUNDUSZY EUROPEJSKIM POWSTRZYMA ROZWÓJ MIAST

 

Samorządowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Rzeczpospolita Obywatelska z wielkim niepokojem przyjmują informacje o możliwej utracie przez Polskę środków finansowych z budżetu Unii Europejskiej. - To kolejna niepokojąca wiadomość po doniesieniach, że Polska może nie znaleźć się wśród beneficjentów środków z Funduszu Odbudowy. Wizja utraty wsparcia ze strony UE oznacza czarny scenariusz dla Polek i Polaków – podkreślali podczas z spotkania z Aleksandrem Kwaśniewskim, które odbyło się w środę w Warszawie.

Zarząd założonego w 2008 roku Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska, które skupia socjaldemokratycznych samorządowców, spotkał się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, by omówić wyzwania, przed jakimi stoją lokalne wspólnoty.

Samorządowcy wskazali, że w chwili, gdy na horyzoncie coraz wyraźniej widoczne staje się widmo gospodarczej recesji, motywowana względami politycznymi rezygnacja rządu z funduszy europejskich jest postawą nieodpowiedzialną, której ekonomiczne i społeczne skutki mogą okazać się niezwykle bolesne dla Polek i Polaków. Już teraz szczególnie polskie miasta mierzą się z gigantycznymi problemami finansowymi związanymi nie tylko z inflacją, ale również z trwającą od kilku lat polityką ograniczania dochodów samorządów.

Rządząca większość kieruje się centralistycznym, archaicznym, myśleniem o państwie, obcinając gminom wpływy z podatku PIT i CIT. Te znaczące ubytki budżetowe, przy coraz liczniejszych zadaniach samorządów, będą oznaczać konieczność przeprowadzania bolesnych oszczędności. Zastępowanie dochodów własnych systemem uznaniowych rządowych dotacji inwestycyjnych prowadzi w praktyce do likwidacji samorządu terytorialnego w Polsce.

Zarząd Stowarzyszenia, na czele, którego stoi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a w skład, którego wchodzą m.in. prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i prezydent Będzina Łukasz Komoniewski, uważa za niezbędne natychmiastowe podjęcie przez rząd RP konstruktywnych działań na rzecz zapewnienia wypłaty środków finansowych dla Polski oraz zaprzestanie uszczuplania lokalnych budżetów.