Stowarzyszenie na I Kongresie

Data publikacji: 10 Czerwiec 2016

W dniu 4 czerwca 2016 r. obradował w Warszawie I Kongres Progresywnych Organizacji Pozarządowych. W ramach spotkania będącego wspólnym działaniem stowarzyszeń i fundacji centrolewicowych zrzeszonych w Forum Postępu, Stowarzyszenie Rzeczpospolita Obywatelska przygotowało panel dyskusyjny pt. „Centrolewica wobec wyzwań stawianych przez samorząd terytorialny”. W panelu uczestniczyli: Ziemowit Borowczak (Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, członek Zarządu Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska), Sławomir Brodziński (radny Rady Miasta Będzina i dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Śląskiego, członek Zarządu Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska), Piotr Drygała (Kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, Przewodniczący Komisji Partnerstwa i Dialogu Związku Miast Polskich) oraz Paulina Piechna-Więckiewicz (radna Rady Miasta Warszawa, członek Stowarzyszenia Inicjatywa Polska). Moderatorem panelu był Jan Kazimierz Czubak (Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska).

Dyskutanci przedstawili różne aspekty działalności samorządowej próbując udzielić odpowiedzi na pytanie sformułowane w tytule panelu. Opowiedzieli się za ścisłą kontrolą władz samorządowych nad gospodarką komunalną, kodyfikacją prawa samorządowego oraz wprowadzeniem standardów w zarządzaniu oświatą w samorządzie terytorialnym. Jednocześnie zwrócili uwagę na zmarnowanie przez centrolewicę szansy na znaczący udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a w praktyce zarzadzania oświatą na brak nowoczesnych idei i pomysłów.

Moderator dyskusji podsumowując panel stwierdził m. in., iż działalność w samorządzie terytorialnym jest dobrą szkołą działalności publicznej, często na lewicy lekceważoną.